خیلی از شما عزیزان به جملاتی مثل «از درس خوندن متنفرم» و اصلا « حالم از درس خوندن به هم میخوره» و «از درس خوندن خسته شدم» و… همذات پنداری می کنید. تمام جملات اینطوری تو دلشون یه منظور مشترک دارن: «انگیزه ی درس خوندن ندارم»! تا وقتی هم که کسی انگیزه ی درس خوندن یا هر کار دیگه ای رو نداشته باشه، هیچ مهارت و تکنیک و تلاشی کمکش نمیکنه که اون کاروانجام بده. فرض کنید انگیزه سوخت ماشینتونه.

یا یه مثال بهتر،: اگه به شما 20 هزار تومن پول بدن تا 5 پله رو بپرید پایین، این کار رو انجام می دید؟ حتما این کار رو می کنید، چون آسونه. نه!؟ حالا اگه 20 هزار تومن بدن، ولی اگه ازتون بخوان 1 طبقه رو پایین بپرید چی؟ قطعا این کار رو نمی کنید! چون دست و پاتون می شکنه. حالا اگه در یک ساختمان باشیم که در حال آتش گرفتنه و تنها راه نجات ما پایین پریدن از یک طبقه ست چی؟ برای نجات جونمون این کار رو می کنیم. درسته؟ چرا بار اول در جواب این که پایین بپریم گفتیم نه و بار دوم قبول کردیم با اینکه خطر در هر دو یکسانه؟ ساده ست، چون هدف ما متفاوته و انگیزه و دلیلمون فرق کرده. دیدید انگیزه داشتن چقدر همه چیزو تغییر میده؟ 

پس اگه این روزا همش می پرسید حوصله درس خوندن ندارم چیکار کنم و اصلا عاقبت درس خوندن تو ایران چیه و … این مقاله رو بخونید تا ببینید آیا طبق حدس ما، انگیزه درس خوندنتون رو از دست دادید یا نه و اصلا علت بی انگیزیگی برای درس خوندن و راه های انگیزه پیدا کردن برای درس خوندن چیه.

 

چطور بفهمم از درس خوندن خسته شدم

ویزگی های رفتاری افرادی که انگیزه درس خوندن ندارن

تا حالا به همکلاسی هات دقت کردی؟ بعضی هاشون خیلی خوب درس می خونند و سرکلاس به درس معلم خوب گوش میدن. بعضی هاشون هم اصلا حوصله درس خوندن و سرکلاس نشستن رو ندارند. دلیل این تفاوت رفتاری برمی گرده به انگیزه درس خوندن در دانش آموزان . انگیزه (motivation) همون نیرویی هست که ما رو وادار می کنه به خواسته هامون برسیم و برای رسیدن به اهدافمون تلاش کنیم. در غیاب انگیزه برای درس خوندن، احساس میکنیم از درس خوندن بدمون میاد و حال درس خوندن نداریم. چند تا از نشونه های نداشتن انگیزه برای درس خوندن و بی علاقگی به درس رو بواتون اینجا نوشتیم:

 • اغلب کارهاشون رو ناتمام می گذارند.
 • کارها و تکالیفی رو که به عهده دارن، انجام نمی دهن.
 • اگه به مشکلی بربخورن، برای حل کردنش تلاشی نمی کنن و از روش حل مشکل بی بهره هستن.
 • نمی تونن برای خودشون تصمیم بگیرند.
 • منتظرن دیگران به اون ها کمک کنن.
 • بی‏ توجه و بی دقت کارهاشون رو انجام میدن.
 • برای انجام ندادن وظایف و تکالیف بهونه میارن.
 • از مسئولیت فرار می کنن.
 • نمی تونن برای کارهایی که قراره انجام بدن یا در آینده می خوان انجام بدن برنامه ریزی کنن.
 • اغلب اوقات در رویا هستن.
 • تمرکز پایینی در انجام کارها یا تکالیف دارن.
 • برای انجام کاری داوطلب نمیشن.

چرا انگیزه درس خوندن ندارم ؟

ببینیم که چه مسئله ای باعث شده بی انگیزه بشیم؟ چی میشه که وسط درس خوندن بی حوصله می شیم، یا میگیم اصلا حال درس خوندن ندارم؟ مدت ها برنامه ریزی می کنیم که درس رو شروع کنیم، اما هی امروز و فردا می کنیم و انگار اون فردا هیچ وقت برای ما نمی رسه. همین مسئله رو ما می تونیم در رژیم گرفتن یا کارهای دیگه هم ببینیم. در این جور مواقع لازمه که بشینیم فکر کنیم که چی باعث این میشه که ما کارمون رو انجام ندیم یا عقب بندازیمش.

بعضی ها ممکنه حوصله درس نداشتن و بی انگیزگی رو صرفا به تنبلی ربط بدن و خودشونو راحت کنن. اما بسیاری از دانش آموزها هستن که وقتی کتاب رو باز میکنن خسته ترین آدم دنیان، اما وقتی کتابو می بندن حوصله ی همه چیز دارن. بنابر این بیاید یه کم باریکبین تر باشیم.

چرا از درس خوندن متنفرم

بعضی از دلایل بی علاقگی و بی حوصلگی برای درس خوندن اینا هستن:

1) ناامیدی: شما ممکنه به خاطر کمبود اعتماد به نفس یا سخت بودن شرایط، به این نتیجه رسیده باشید که تلاشتون فایده نداره و درس خوندن براتون بی اهمیت و کسل کننده جلوه کنه.

2) بی هدفی: اگر برنامه ای برای آینده نداشته باشید یا اون برنامه، در واقع فقط یه رویای بررسی نشده باشه که براش تلاشی نمی کنید، درس خوندن هم براتون بی معنی خواهد شد.

3) اضطراب: اضطراب کلا یکی از هیجانات فریبکار انسانه که بسیاری از اوقات خودشو پشت حس ها و رفتارهای دیگه قایم میکنه. نفرت از درس خوندن گاهی ممکنه نشونه ی اضطراب بالای ما برای درس خوندن و اهمیت دادن بیش از حد بهش باشه که باید مورد بررسی و درمان قرار بگیره.

4) باورهای غلط: بسیاری اوقات ممکنه ما خشممون از خانواده، معلم یا اجتماع رو به درس خوندن ربط بدیم و به خاطر شرایط نامناسب، از درس متنفر باشیم، بدون اینکه توجه کنیم درس نخوندن، کمکی به حل مشکل ما با شرایط و دیگران نمیکنه، بلکه سدی تو مسیر پیشرفت خود ما میشه و بهمون آسیب میزنه.

5) استعدادیابی نادرست: یه مشکل بزرگ که گاهی علاوه بر دانش آموز، تاثیر افکار و عملکرد مدارس و خانواده ها هم هست، قربانی کردن استعدادها و علایق شخصی دانش آموز به خاطر نوعی تعصب و طرز فکر قدیمی در مورد رشته های تحصیلیه. با استعدادیابی غلط و پا گذاشتن تو مسیر اشتباه، ممکنه یه گرافیست خوشحال و موفق تبدیل به یه دانشجوی افسرده تو رشته ی ریاضی بشه که همیشه پشت کنکور میمونه.

 

با خوندن کتاب « درس نخون» از دکتر علی میرصادقی ممکنه کلی انگیزه برای درس خوندن پیدا کنید.

حوصله درس خوندن ندارم چیکار کنم

حال و حوصله و انگیزه نداشتن، سرطان نیست! ولی یه حس چسبنده و مصری و سمجه که برای جنگیدن باهاش پشتکار لازمه. بیایید بیبینیم چطور میشه باهاش جنگید و چگونه انگیزه درس خوندن داشته باشیم. می تونیم از یک برنامه ریزی مناسب استفاده کنیم و خودمون رو متعهد کنیم که کار مورد نظر رو انجام بدیم. مثلا می تونیم با دوستمون که در درس هاش موفقه قرار بگذاریم که ساعاتی رو باهم درس بخونیم یا باهم بریم کتابخونه. می تونیم برای خودمون یه برنامه درسی بنویسیم و اون رو جلوی چشممون بگذاریم و آخر روز ببینیم چقدر به اون برنامه عمل کردیم. یادتون باشه که همیشه وقتی می خواهیم کاری رو شروع کنیم، ممکنه در شروع نتونیم اون کار رو درست و کامل انجام بدیم؛ دلسرد نشید و ادامه بدید و مطمئن باشید با گذشت زمان اوضاع بهتر میشه. پس به جای اینکه دوباره بگید حوصله درس خوندن ندارم، بیایید چن تا نکته ی اثرگذار تو حس درس خوندنو با هم مرور کنیم:

 

به فکر سلامت فکری و جسمانی تون هم باشید.

وقتی می خواهیم یک کار رو در طولانی مدت انجام بدیم، طبیعیه که بدن و فکر ما به دلیل مسائل مربوط به اون کار خسته میشه. پس لازمه که گاهی به خودمون استراحت بدیم و از اون کار دور بشیم. ورزش کردن، رفتن به پارک، و تفریحات این چنینی می تونه به ما کمک کنه. برنامه ریزی ما نباید جوری باشه که به سلامت ما آسیب بزنه و ضرر برسونه. بی حوصلگی برای درس خوندن شاید یه اعتراض از سمت بدن باشه که بخواد بگه بابا بیث خیال درس خوندن، یه ذره به من هم توجه کن! پس لطفا تاثیر ورزش در یادگیری رو دست کم نگیرید.

مراقب افکارتون در مورد درس خوندن باشید.

گاهی ممکنه احساس دلسردی و ناامیدی کنیم، ممکنه فکر کنیم که مهم نیست چقدر تلاش کنیم، در نهایت موفق نمی شیم. یا ممکنه نظرات دیگران باعث بشه از کارمون ناامید بشیم. در این وضعیت اعتماد به نفس دانش آموزان پایین میاد و انگیزه درس خوندن و تلاش کردن رو از دست میدن. اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، بهتره کمی به خودتون استراحت بدید، به راهی که طی کردید تا به این جا برسید و موفقیت هاتون فکر کنید و افکار منفی رو از ذهنتون دور کنید.

مهم ترین قسمت راه کسب انگیزه برای درس خوندن کجاست؟

میانه راه قسمت سخت و مهم راهیه که قراره طی کنیم. چرا مهم و سخته؟ به خاطر اینکه در این جا ما دیگه مثل اول راه هیجان زده نیستیم و شاید اون انگیزه اولیه رو نداشته باشیم. ممکنه با فکر کردن به انتهای راه و تلاشی که برای رسیدن به اون جا لازمه، احساس خستگی کنیم و ناامید شیم. گرچه هنوز نیمه راه هستید، اما می تونیند با فکر کردن به نتیجه ای که در آخر راه به اون می رسید، انگیزه تون رو به دست بیارید.

مولفه های انگیزه

یه کم آشنا شدن با مسائلعلمی درباره انگیزه، میتونه باعث شه بیش تر حوصله درس خوندن پیدا کنید. بیایداز مؤلفه‌های انگیزه شروع کنیم. انگیزه 3تا مولفه داره.

1. جهت: انگیزه باعث میشه رفتارهای انسان هدف و جهت خاصی داشته باشه و واضح تر بشه. مثلا کسی که انگیزه اش از دانشگاه رفتن وقت گذرونیه، کمتر میره سر کلاس ها، زیاد غیبت می کنه و سرکلاس به حرف استاد خوب گوش نمی کنه. در مقابل کسی که انگیزه اش مدرک عالی گرفتنه جوره دیگه ای رفتار می کنه. بنابراین انگیزه به رفتارهای ما جهت خاصی میده.

2. پافشاری: موقع هایی هست که در برابر مشکلاتی که سر راهمون هستند نیاز به انگیزه داریم تا پافشاری کنیم و مشکلات رو پشت سر بگذاریم. مثلا برای بعضی از ما یادگیری زبان ممکنه سخت باشه. اما اگه انگیزه لازم رو داشته باشیم و یادگیری مون رو ادامه بدیم و پافشاری کنیم، می بینیم که می تونیم از پسش بر بیاییم؛ هرچند که اولش سخته.

3. شدت: گاهی برای رسیدن به اهداف باید با سرعت عمل و یا شدت بیشتری تلاش کنیم تا بتونیم سریع تر به هدف هامون برسیم. مثلا اگه می خواهیم در مبحث زبان انگلیسی بیشتر پیشرفت کنیم، باید هرروز براش وقت بگذاریم، تمرین کنیم، کلاس بریم، فیلم زبان اصلی ببینیم و…

چطوری انگیزه درس خوندن پیدا کنیم ؟

 

 1. یه جای مناسب برای درس خوندن پیدا کنید که آروم باشه و وسائلی که حواس شما رو پرت می کنه در اون جا نباشه. در اون قسمت حتما میز و صندلی برای استفاده تون قرار بدید. اگه در نزدیکی محل زندگی تون کتابخونه وجود داره، می تونید به کتابخونه برید و درس بخونید.
 2. اگه می خواید از خودکار، ماژیک، برگه یا کتاب خاصی استفاده کنید، اون ها رو قبلا دم دستتون آماده بگذارید. اگه بخواهید مدام برید خودکار یا ماژیک بیارید یا دنبال اون ها بگردید، حواستون پرت میشه و از فضای درس خوندن بیرون میایید. حتما مقداری تنقلات سالم و آب کنارتون داشته باشید تا انرژی بدنتون رو تامین کنید. منظور از تنقلات سالم، میوه و مغزهایی مثل گردو، بادام و … هستند؛ نه شیرینی و پفک و چیپس!
 3. تلفن همراه خودتون رو خاموش یا بی صدا کنید و سعی کنید اون رو دور از دسترس خودتون بگذارید تا حواستون پرت نشه.
 4. اگه لازمه که برای درسی که در حال مطالعه کردن اون هستید از اینترنت استفاده کنید، از اون مطالب قبلا پرینت بگیرید تا به بهانه جست‌و‌جو برای اون مطلب، حواستون به مطالب دیگه در اینترنت نره و به جای درس خوندن مشغول جست و جوی اینترنتی در سایت های ورزشی و سایر سایت ها بشید.
 5. برای خودتون اهداف دست یافتنی و معیّن بگذارید.
 6. برای خودتون برنامه درسی درست کنید و به اون پایبند باشید. حتما برنامه ریزی مناسبی داشته باشید. اگه دوست دارید درباره اهمیت و روش اصولی برنامه ریزی بیشتر بدونید، پیشنهاد می کنیم حتما مقاله برنامه ریزی برای کنکور رو که در موسسه آموزشی بارسا تهیه شده مطالعه کنید.
 7. درس هاتون رو در طول زمان تقسیم بندی کنید و هر دفعه بخش های کوچکی از اون رو بخونید و مطالب رو جمع نکنید تا زیاد بشن و برای مطالعه اون ها به مشکل بربخورید.
 8. با اطرافیانتون صحبت کنید و اون ها رو توجیه کنید که در این زمان مشخص و این محل قراره درس بخونید تا اون ها مزاحمتون نشن و حواس شما رو پرت نکنند.