سیم کارت eSIM چیست و چه مزایا و معایبی دارد ؟

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد ظهور قطعات دیجیتالی هستیم که میتوانند جایگزین مناسبی برای چیپست ها باشند، همان طور که از عنوان مقاله متوجه شده اید موضوع اصلی این مطلب درباره سیم کارت های دیجیتالی نسل جدیدی هستند که می‌تواند علاوه بر پشتیبانی از تمام فعالیتهای سیم کارت های قدیمی قابلیت های خیره کننده هم داشته باشد.

 

 

سوالات کاربران در زمینه سیم کارتهای الکترونیکی نسل جدید

 

  •  eSIM یا سیم کارت الکترونیکی چیست؟
  • مزایای و معایت سیم کارت های الکترونیکی eSIM چیست؟
  • تفاوت سیم‌کارت سنتی و سیم‌کارت الکترونیکی اِی سیم چیست؟
  • آیا eSIM در ایران پشتیبانی می‌شود؟ و چطوری باید آن را راه اندازی کنیم؟
  • چطوری eSIM را فعال و استفاده کنیم؟

در مقالات قبلی به موضوعات ” بازیابی اطلاعات سیم کارت واگذاری شده ” و ” فهمیدن شماره تلفن سیم کارت داخل گوشی ” اشاره کردیم که می‌توانید آنها هم مطالعه کنید.

سیم کارت عادی یا سنتی چیست؟

اجازه دهید قبل از این که به سراغ مدرن ترین سیم کارت های الکترونیکی برویم، به عنوان پیش زمینه مقداری با سیم کارت های عادی آشنا شویم

SIMمخفف عبارت Subscriber Identity Module به معنی «ماژول شناسایی مشترک» است. این ماژول از از دو بخش پوسته و یک بخش فلزی مرتبط به شناسایی کاربر تشکیل می‌شود که پس از وارد کردن آن به جایگاه مخصوص خود در گوشی، یک پین بر روی آن قرار گرفته و فعال می‌شود. پس از آن میتوانید بسته به اپراتور مورد نظر خود به دکل های مخابراتی متصل شوید.

در این تراشه تمام اطلاعات مرتبط به هویت و نحوه اتصال تلفن شما به شبکه ارتباطات نگه داری می‌شودکه باعث میشود در هر لحظه بتوانید با دکل های مخابراتی در ارتباط باشید و از خدمات تماس و اینترنت بهره مند شوید.

 

سیم‌کارت الکترونیکی eSIM چیست؟

eSIM استاندارد جدیدی است که ابتدا در سال 2017 معرفی شد و پس از آن به سرعت پا در عرصه تکنولوژی نهاد، به طوری که بیشتر گوشی های نسل جدید به تراشه مخصوص eSIM مجهز هستند.

eSIM تقریبا شباهت بسیار زیادی به سیم کارت دارد به طوری که در همه دستگاه ها، به تمام شبکه های آنتن دهی ( GSM ، LTE و 5G ) دسترسی دارید و تمام اطلاعات مهم شما مانند ( شناسه مشتری و جزئیات نحوه اتصال تلفن شما به شبکه تلفن همراه و… ) در آن وجود دارد.

در واقع دلیل اصلی پیدایش سیم کارت های eSIM پیشرفت و تحقیق در بخش ” اینترنت اشیا ” بود و دانشمندان در حال تلاش در این موضوع بودند تا کاربران بتوانند از راه دور به تمام بخش ها ( تماس ، اینترنت، پیامک ) گوشی خود دسترسی داشته باشند. آنها سعی داشتند تا قطعه ای تولید کنند که در کنار اشغال فضای کمتر، امکانات بیشتر از سیم کارتهای قدیمی را داشته باشد که باید گفت در این موضوع موفق بوده اند.

 

 

شباهت فناوری eSIM  با سیم کارت های قدیمی

اولین برداشتی که می‌توان از شباهت eSIM با سیم کارت های قدیمی از آن یاد کرد، (نگه داری و دسته بندی اطلاعات تماس، اطلاعات مرتبط به اپراتور مورد نظر، شناسایی دکل های مخابراتی) است که در هر دو آنها به یک شکل است.

 

تفاوت سیم کارت eSIM با سیمکارت های عادی

علاوه بر این که بخواهیم به زمان و تاریخ ساخت تکنولوژی eSIM اشاره کنیم، باید گفت تراشه های eSIM در درون گوشی قرار می‌گیرند و بر روی برد گوشی لحیم شده است اما سیم کارت های عمومی بدین گونه نیست و کاربر باید به محل خرید سیم کارت اپراتور مراجعه کرده و سیم کارت مورد نظر خود را تهیه و درون گوشی خود قرار دهد.

موضوع بعدی که به بحث تفاوت sim cart با eSIM اشاره دارد این است که شما می‌توانید در هر لحظه سیم کارت عادی خود را از دستگاه خود خارج کنید اما این قابلیت در eSIM وجود ندارد، زیرا قطعه سخت افزای که مخصوص انجام این کار است بر روی برد اصلی گوشی قرار دارد و امکان خارج کردن آن توسط کاربر نیست.

همچنین اگر در سال های اولیه که سیم کارت های عادی وارد بازار شدند را به خاطر داشته باشید هر سیم کارت سنتی تقریبا به اندازه یک تَمبر کوچک، ابعاد داشتند که رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی پلاستیک دور آن حذف شد و امروزه گوشی های هوشمند، فقط به قطعه فلزی آن نیاز دارند، اما ای سیم این گونه نیست و به اندازه یک چیپ بسیار کوچک است که در عکس بالا می‎توانید سایز سیم کارت عادی با eSIM را مشاهده کنید.

تفاوت دیگر سیم‌کارت سنتی و سیم‌کارت الکترونیکی در این موضوع است که سیم کارت ها توسط اپراتور های تلفن همراه از قبل برنامه ریزی می‌شوند و اطلاعات اصلی را درون آنها قرار می‌دهند، اما eSIM یک مدار بسیار پیشرفته است که به کمک آن اطلاعات تمامی دکل های مخابراتی به برد دستگاه منتقل می‌شود و از طریق نرم افزار قابل برنامه ریزی توسط کاربر است. به عنوان مثال اگر شرکتی 50،000 دستگاه فروش را اداره می‌کند، توان این را دارد که با لمس یک دکمه از دفتر مرکزی خود ، برنامه خدمات یا ارائه دهنده خود را تغییر دهد و یا کاربر خود اپراتور مورد نظر خود را در هر زمان تغییر دهد.

 

 

 eSIM چه ویژگی هایی دارد

 

به زبان ساده ، سیم کارت الکترونیکی eSIM به شما امکان می دهد اپراتور بی سیم ، داده یا برنامه خدمات خود را از طریق نرم افزار تغییر دهید تا بتونید در هر منطقه ای که هستید از هر operator که دِلتان می‌خواهد خدمات دریافت کنید.

 

فناوری سیم کارت های eSIM در چه دستگاه هایی استفاده میشود؟

همان طور که تا الان باید متوجه شده باشید، این قطعه در تلفن های همراه نسل جدید و برخی فرستنده های از راه دور ( نظیر بی سیم ، واکی تاکی و… ) استفاده می‌شوند ولی جالب است بدانید که در پروژه های بزرگ تر هم eSIM نقش پر رنگی دارد.

به طوری که در برخی از پروژه های نظامی نظیر ( هواپیما های بی سرنشین، ردیاب های مکان یابی، حسگر های حرارتی و… ) و در بخش های صنعتی در محیط های که امکان استفاده از سیم کارت نیست از سیم کارت الکترونیکی استفاده می‌شود.

همچنین وزارت دفاع های برخی کشورها بیان کرده اند که اصلی ترین قطعه که می‌توان در اَدَوات نظامی بدون سرنشین از آن استفاده کرد تکنولوژی eSIM است که اکنون درحال توسعه بیشتر آن هستیم.

 

سیم کارت الکترونیکی بهتر است یا سیم کارت عادی ؟

حالا که به صورت کامل با انواع سیم کارتهای عادی و الکترونیکی آشنا شدید و می‌دانید که فرق eSIM با سیم کارت چیست؟ ، شاید این پرسش را داشته باشید که کدام یکی از این دو بهتر هستند؟

هیچ جواب منطقی وجود ندارد و کاربران باید با در نظر گرفتن شرایط و استاندارد های خود بررسی کنند که کدام نوع سیم کارت می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

اما به طور کلی که در این مقاله بررسی کردیم به این نتیجه رسیدیم که ، eSIM ها انعطاف پذیری بسیار بیشتری در مدیریت خدمات خود دارند و به شما این امکان را می دهند با لمس یک دکمه سرویس دهنده خود را تغییر دهید. و به مدیران دستگاه های اجرایی بزرگ اجازه می دهد تا برنامه های خدمات خود را در هزاران خط از راه دور و همزمان تغییر دهند اما این دسترسی در سیم کارت های عادی به کاربران داده نمی‌شود که اپراتور های خود را تغییر دهند.

اما از طرف دیگر می توانید سیم کارت فیزیکی خود را عوض کنید و هر وقت نمی خواهید توسط شرکت مخابراتی ردیابی شوید آن را از دستگاه خارج کنید اما این امکان در سیم کارت های eSIM وجود ندارد.

 

کدام گوشی های همراه از eSIM پشتیبانی می‌کنند؟

هر سه شرکت بزرگ مخابراتی ایالات متحده از eSIM در مدل های اخیر iPhone و Google Pixel پشتیبانی می کنند. در حالی که سری Samsung Galaxy S20 ، Note 20 ، Z Fold 2 و S21 در سطح بسیار پایینی از eSIM دسترسی دارند،

تاکنون دستگاه‌های مجهز به پشتیبانی eSIM در بازار بسیار کم هستند و علت آن هم می‌توان شناخته کم کاربران از این قابلیت جدید است که انتظار می‌رود تا یک دهه دیگر بتواند جاپای سیم کارت های سنتی بگذارد.

 

 

آیا اپراتور های ایران هم از eSIM پشتیبانی میکنند؟

طبق بررسی کارشناسان فنی رایانه کمک مشخص شد که اولین شرکتی که نسخه آزمایشی eSIM در ایران را امتحان کرد ایرانسل است که در سال 1396 بوده و تا حدودی امکان پشتیبانی از این تکنولوژی جدید وجود دارد.

اما متاسفانه هیچ اطلاعاتی از دیگر اپراتور ها وجود ندارد و مشخصی نیست که آیا همراه اول و رایتل از سیم کارت های الکترونیکی پشتیبانی می‌کنند یا خیر؟ .بنابراین باید منتظر بمانیم تا اطلاعات فنی بیشتری از این موضوع ارائه شود.

 

کدام تبلت ها و لپ تاپ ها از eSIM پشتیبانی می کنند؟

به دلیل این که در ابتدا فناوری eSIM در آمریکا به بهره برداری رسید، apple اولین شرکتی بود که از این تکنولوژی در موبایل های خود استفاده کرد، اما لپ تاپ های اپل هنوز از eSIM یا داده های تلفن همراه پشتیبانی نمی کنند.

iPad های اپل دارای یک رابط کاربری عالی از eSIM هستند ، به طوری که شما فقط ارائه دهنده خود را انتخاب کرده و از منوی دستگاه سیم کارت خود را برنامه ریزی می‌کنید. به راحتی آب خوردن!

از طرفی در مشخصات برخی از لپ تاپ های ایسر، ایسوس، دل ، اچ پی، لنوو، سامسونگ و مایکروسافت به سیم کارتهای الکترونیکی اشاره شده است که از eSIM پشتیبانی می‌کنند.

چگونه سیم کارت الکترونیکی eSIM را فعال می کنیم؟

همان طور که در بالا به آن پرداختیم این تکنولوژی در کشورهای غربی هنوز به درستی مورد نهادینه نشده و از طرفی در کشور خودمان هم به درستی زیر ساخت و بستر آن در دسترس نیست

اما نگران نباشید شیوه فعالسازی سیم کارت eSIM طبق توضیحاتی که در وبسایت اصلی آن نوشته شده بود بدین صورت است که پس از تماس با بخش پشتیبانی اپراتور خود درخواست می‌کنید تا یک شماره به سیم کارت eSIM شما اختصاص دهند، پس از این کار مخابرات پیام مخصوصی به ایمیل شما ارسال میکند که بر روی آن یک بارکد QR وجود دارد. حالا لازم است به بخش eSIM گوشی خود وارد شده وکد QR را اسکن کنید تا پس از راه اندازی شماره اختصاصی شما، وارد پنل کاربری خود شوید و بتوانید به اطلاعات آن دسترسی داشته باشید.

در گوشی‌های آیفون لازم است وارد Settings > Cellular > Add Cellular Plan شوید و طبق دستورالعمل، کد را اسکن کنید.

در گوشی‌های اندرویدی به مسیر settings > SIM card manager > add mobile plan > ESIM plan  بروید. حالا در این بخش کد QR را اسکن کنید تا فرایند راه اندازی ESIM روی گوشی های اندرویدی انجام شود.

نکته: ممکن است در برخی از گوشی ها مراحل رسیدن به این تنظیمات متمایز باشد پس اگر نتوانستید آن را بیابید از بخش نظرات با خدمات کامپیوتری آنلاین رایانه کمک در ارتباط باشید.

 

آیا سیم کارت های الکترونیکی eSIM از فناوری 5G پشتیبانی می‌کنند؟

بله، تمام استانداردها و انتظاراتی که تا کنون سیم کارت های عادی برای شما انجام می‌دادند را می‌توانید از تکنولوژی eSIM انتظار داشته باشید، در واقع این تکنولوژی طراحی شده تا جا پای نسل قبلی خود بگذارد. پس می‌توانید بابت پشتیبانی از 5G توسط eSIM کاملا خاطر جمع باشید.

 

چرا سیم کارت های الکترونیکی eSIM مانند sim cart ها مورد توجه قرار نمی‌گیرند؟

تقریبا از همان روز های اول مونتاژ شدن این چیپ در دنیا بسیاری از برند های معروف از این قطعه سخت افزاری در دستگاه های خود استفاده کردند از این رو می‌توان به Pixels google از سال 2017 دارای eSIM و آیفون های اپل اشاره کرد، اما چرا استفاده از eSIM هنوز نهادینه نشده است؟

در واقع باید گفت که اپراتور های بسیاری از کشور هایی نظیر آمریکا و… علاقه زیادی به این استاندارد جدید نشان نداده اند. بر اساس گزارشی که Mobile World Live و شرکت مخابراتی مجازی Truphone منتشر کرده است، این موضوع را مشخص می‌کند که حتی در کشورهایی که شرکت های مخابراتی بیشتر درگیر eSIM هستند ، مشکلات مختلفی در کیفیت و سرعت اینترنت و مکالمات دیده شده است.

همچنین در این گزارش آمده است که برخی از شرکت های ساخت قطعات به صراحت بیان کردند که استفاده از این تکنولوژی بسیار گران قیمت است و نیازی نمی‌بینند که الان آن را خریداری کرده و در گجت های خود از eSIM استفاده کنند.

سیم‌کارت‌های الکترونیکی چه آینده‌ای خواهند داشت؟

درست است که اکنون کسی به درستی با این تکنولوژی آشنایی زیادی ندارد اما با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی برآورد می‌شود که در آینده نه چندنان دور سیم کارتهای الکترونیکی جای سیم کارتهای قدیمی را بگیرند و دیگر نیازی به آن نداشته باشیم.